Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Genel

Yeni Nesil Soruları Çözemiyorsam Ne Yapmalıyım?

Herkese Merhaba arkadaşlar,

Bugünkü yazımızda “Yeni nesil soruları çözemiyorum, ne yapmalıyım” konusunu tartışıyoruz.

Yapılan en büyük hata LGS’ye çalışmaya yeni başlarken ilk önce yeni nesil sorular ile çalışmaya başlamak. Kolay soruları çözmeden zor soruyu çözmeye çalışırsanız tabiki de çözemezsiniz çünkü kolaya bile alışmadan zor soruya yöneldiniz. Öncelikli olarak bu soruları çözmek biraz sabır istiyor çünkü yeni nesil soruları çözmek için pratikleşmek çok önemli. Bu pratikleşme de ilk önce kolay soruları çözme ile gelişir. Eğer Fen Lisesi gibi bir hedefiniz varsa ilk önce kolay sorulara alınış ardından sorunun zorluk derecesini zamanla arttırın.

Yapılan en büyük hata yeni nesil sorulara önyargılı davranmak. Herkesin söylediği bir cümle var yeni nesil sorular çok zor, çok uzun sorular var sınavda nasıl süre yetişecek şeklinde, evet yeni nesil sorular uzun ve vakit alıyor olabilir ama sistem böyle, bu sebeple soruların uzunluğuna ve vakit almasına alışın zaten bir sorunun uzun veya kısa olması o sorunun zorluğunu belirtmiyor bu sebeple soru uzun, zor bir soruya benziyor önyargısını kendi zihninizden atın. Bence yeni nesil soruların uzun ve zor olması sizin bahaneniz olmasın çünkü herkes aynı sınava girecek. Eğer iyi bir lise istiyorsanız sorulara karşı oluşan önyargılarınızı yıkın.

Şimdi LGS’de en çok zorlanılan ders olan matematik dersinin yeni nesil soruları nasıl çözülür ona geçelim.

Matematik sorularını çözerken en önemli olan şey okuduğunu anlama. Matematik soruları genel olarak uzun ama soruyu okuyunca fark ediyorsunuz ki aslında soruda çok kolay bir şeyi sormuş. Eğer siz soruyu sakince ve strese kapılmadan anlayarak okursanız muhtemelen o soruyu doğru yaparsınız. Her derste olduğu gibi matematik dersinde de pratikleşmek çok önemli bu pratikleşme de bolca soru çözerek gerçekleşir. Matematik dersinde zorlanmamanın bir diğer yolu ise soru kalıplarını güzelce öğrenmek. Eğer farklı yayınevlerinin kitaplarını çözüyorsanız şunu fark etmişsinizdir o da bazı soruların benzediği sizler bu soruları belirleyin ve bu soruların üzerine gidin göreceksiniz LGS’deki sorular bu odaklandığınız sorulara benzeyecek. Eğer güzel bir Fen Lisesi veya iyi bir Anadolu Lisesi istiyorsanız bu dediklerimi çalışırken uygulayın.

Yeni nesil soruların nasıl çözüldüğünü anlattağım ve 2020 LGS’de çıkabilecek soruları çözdüğüm videoya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Author

Yusuf TAŞÇI