Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Genel

Sınava Hazırlanırken Telefon Kullanmanın Zararları !

Herkese merhaba arkadaşlar

Bu yazımızda, hayatımızın her anında bulunan telefonun zararlarını sizler için araştırdık. Telefon kullanmanın özellikle sınava hazırlık sürecinde çok büyük bir zararı var. Bu zararlardan en büyüğü ders çalışırken telefondan gelen bildirimlerin insanın dikkatini dağıtması ve derse adapte olmasını zorlaştırması. Eğer hedefiniz yükseklerdeyse elinize telefon aldığınızda vaktinizin nasıl geçtiğinin farkında olun ve zaman geldiği zaman telefonu elinizden bırakmayı bilin.

Telefonun sadece derslere değil vücut üzerinde de büyük bir zararı var. Peki bu zararlar neler, bu zararları azaltmak için ne yapılmalı?

1-Cep telefonu kullanmanız gerekiyorsa cep telefonunuzu kendinizden olabildiğince uzakta tutarak kısa süreli olarak kullanın, bunun yanı sıra cep telefonlarınızı gece yatarken veya otururken örneğin yastığınızın altına veya yatağınızın altına asla koymayan, gece boyunca alacağınız radyasyon maalesef ilerleyen zamanlarda kalp hastalığı, hipertansiyon, algılama bozukluklarına yol açacaktır. Bunları önlemek için telefonunuzu kendinizden olabildiğince uzak tutun.

2-Cep telefonu kullanımında yapacağınız yanlışlar ilerleyen zamanlarda sadece sizin değil yakın çevrenizin genetiğinin bozulmasına kadar yol açacaktır, ilerleyen zamanlarda artan radyasyon vs gibi nedenlerden dolayı gelecek nesiller ve yeni doğacak olan çocuklarınız maalesef sizin cep telefonu yüzünden bazı hastalıkları taşıyacaktır.

3-Genel bir öngörüye göre erken yaşta cep telefonu ve radyasyon yayan cihazlara maruz kalan çocuklar üzerinde zekâ gelişiminin daha az olduğu iddia ediliyor. 12 yaşından itibaren gelişimin başlaması ve 21 yaşına kadar sürmesini göz alan uzmanlar bu yaş aralığında cep telefonu kullanılmamasını öneriyor.

4-Akıllı telefonunuzla çok fazla mesaj ve mail yazmak ya da sürekli oyun oynamak bilek ve parmak eklemlerinizi yorarak ağrılara sebep olabilir

5-Cep telefonundan kısık sesle müzik dinlemek sizi sağır yapmaz ama sürekli yüksek sesle müzik dinlerseniz kulak içinden beyne ses dalgalarını ileten hücreleriniz zarar görebilir. Bu hücrelerin zarar görmesi uzun vadede duyma kaybına yol açabilir.

6-Otururken dahi cep telefonlarınızı olabildiğince uzak mesafede tutun, şarj olurken ise farklı boş bir oda da yani o an boş bir oda da şarj etmeniz hem aileniz hem sizin sağlığınız hem de doğa için zararı en aza indirecektir.

6-Aşırı telefon kullanmak ve sık mesaj yazmak omuz, boyun ve baş ağrılarına sebep oluyor. Telefona bakmak için öne eğildiğinizde başınızın ağırlığı omurganıza yük yaparak duruş bozukluğuna ve ağrılara sebep oluyor.

 

Author

Yusuf TAŞÇI