Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Genel

Sınava Hazırlanırken Not Tutmanın Yararları Neler?

Herkese merhaba arkadaşlar.

Bu yazımızda not tutmanın yararlarını tartışıyoruz.

Not tutmak hepimizin bildiği gibi çalışırken kullandığımız en etkili öğrenme tekniklerinden birisi. Not tutmayı hayatımızda genel olarak özet çıkartırken kullanıyoruz. Peki başarımızı etkileyen bu tekniğin yararları neler?

1-Öğrenciyi Ders Sırasında Edilgen Durumdan Etkin Duruma Geçirir: en etkili öğrenme öğrenci derse katıldığı zaman gerçekleşir. Öğrenciyi konuya yoğunlaşmaya, dikkatle dinleyerek ana noktaları anlamaya ve belirlemeye zorlar. Böylece öğrenci anlatılanların ana ve yan düşüncelerini yakalamak için dikkatle dinler. İyi not alma iyi dinleme becerisi gerektirir. Bu da başarınızı doğrudan etkiler. Eğer iyi bir dinleyici olursanız emin olun başarınızda gözle görülür bir artış olacaktır.

2-Öğrenilenlerin kalıcılığının sağlanması için şart olan tekrar gerçekleşir: Not tutan öğrenci, notlarını not tuttuğu günün akşamı veya bir sonraki dersten önce yeniden gözden geçirilerek gerekli düzeltmeleri yaparken konuyu tekrarlamış olur. Tekrar unutmayı azaltır ve öğrenilenlerin kalıcılığını sağlar. Sınava hazırlanma sürecinde tekrar yapmak çok önemli bu sebeple eğer hedefiniz yükseklerdeyse tekrar yapmaya önem verin.

3-Zaman ve enerjiden ekonomi sağlar: konuyu hatırlamak için ders kitabı yerine tuttuğunuz notlara bakmanız yeterli olacaktır. Bu da sizin işinize çok yarayacaktır çünkü her saatin sizin için bir önemi var.

4-Sınavdan önce kaygıyı azaltır: ders sırasında tuttuğunuz notlarınız size sınavda çıkabilecek sorular hakkında bilgi verecektir. Sınava hazırlıklı olduğunuz hissi verecektir. Böylece sınav kaygınız azalacaktır.

5-Ödev ve raporların kolaylıkla hazırlanmasını sağlar. Özet çıkararak ödevlerinizi daha kolay yapabilirsiniz.

6-Değerlendirme ve eleştirme yeteneği geliştirir: not almayı alışkanlık haline getiren kişide değerlendirme ve eleştirme yeteneği gelişir. Sonuçta düşünen, eleştiren kişilik özelliği oluşur.

Author

Yusuf TAŞÇI