Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Genel

5 Adımda Nasıl Fen Lisesi Kazanılır?

Herkese merhaba arkadaşlar,

Bugün 5 adımda nasıl fen lisesi veya iyi bir anadolu lisesi kazanabilirsiniz bunu tartışıyoruz. Bildiğiniz gibi sınava 3,5 ay kaldı, her geçen gün stresiniz ve heyecanınız artıyor. Bu 3,5 ayda önemli olan sıkılmamak ve hedeflerinizin peşinden gitmek. 

 

1.adım Düzenli ve planlı çalışmak

Bahsettiğim gibi Lgs’ye 3,5 ay kaldı artık bu süreçte daha planlı ve daha düzenli bir şekilde çalışmalısınız.. Lgs’ye giren ve Lgs’de iyi bir başarı elde eden kişilere başarının sırrı ne diye sorulduğunda siz de bu cevaba illaki denk gelmişsinizdir. Hepsi düzenli ve planlı çalıştım diyor. Peki düzenli ve planlı çalışmak nedir? Düzenli ve planlı çalışmak yapacağınız şeyleri önceden planlamaktır. Bazı kişiler plan deyince çok fazla abartıyor ve hangi saatte ne yapacağını yazıyor. Bu tarz planlar insanı çık fazla kısıtlar bu sebeple böyle planlar oluşturmayın kendinize. Fen Lisesi kazanmak için yapabileceğiniz ilk adım düzenli ve planlı çalışmaya başlamak.

 

2-adım Yanlış yaptığınız soruların doğru cevabını hemen öğrenmek.

Biz bir bilgi yanlış bilirsek ve bu yanlış düzeltilmezse bu bilgi karşımıza çıktığı her anda biz yanlış yaparız çünkü ilk yaptığımız yanlışta düzeltmedik, ilk yaptığımızda düzeltmediğimiz için o yanlış kafamızda doğru gibi kaldı ve her çıktığı anda yanlış yaparız. Sorular da aynen bu şekildedir yanlış yapılan soruların doğrusu ilk başta düzeltilmezse karşımıza çıktığı her anda yanlış yaparız. Şuandaki çözdüğünüz soruların bir benzerinin LGS’de gelme ihtimali yüksek. Bu sebeple Eğer Fen Lisesi’ne gitmek istiyorsanız mutlaka yapamadığınız soruları bir bilene sormalısınız.

 

3-adım Bolca deneme çözmek

Her deneme gerçek sınavın bir provasıdır bunu hepimiz biliyoruz her deneme bir prova olduğu için deneme çözmek Lgs’ye hazırlanırken çok önemli. Her hafta en az 2 deneme çözmelisiniz, LGS’ye son 1 ay kala ise her gün 2 deneme çözmeye başlamalısınız. Fen Lisesi kazanmak zor ama imkansız değil çalışarak her şeyi başarabilirsiniz.

 

4-adım Soru Kalıplarını Güzel Öğrenin

Eğer farklı farklı yayınevlerinin kitaplarını çözüyorsanız şunu fark edeceksiniz o da bazı soruların birbirine benzediği kesin denk gelmişsinizdir. Sizler bu ortak soruların hepsini kesin ve bir tane defter satın alın o deftere yapıştırın ve nasıl çözüldüğünü sizin anlayacağınız şekilde yazın böylece Lgs’ye son 1 gün kala ortak soruları okuyarak Lgs’de bu soruların bir benzeri çıktığında çok rahat edeceksiniz. Sınavda iyi bir başarı elde etmek istiyorsanız soru kalıplarını güzelce öğrenmeniz lazım.

 

5-adım Bolca paragraf sorusu çözmek

Lgs sorularına baktığımızda soruların hepsi uzun, insanı görünce üşendiren sorular bunu kimse inkâr edemez ama şöyle bir gerçek var ki sorular bu şekilde olmazsa sınav seçici olmaz çünkü herkes sınavı iyi yapar ve bazı kişiler istediği liselere gidemeyebilir bu da kimsenin istemeyeceği bir durum. Sizler uzun uzun olan soruları okurken sınav anında sıkılmamanız lazım bunu da paragraf sorusunu çokça çözerek yapabilirsiniz. Fen lisesi veya iyi bir Anadolu Lisesi kazanmak için her gün düzenli bir şekilde paragraf sorusu çözmeniz lazım.

Videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Author

Yusuf TAŞÇI